بیانیه هیات داوران مسابقه ملی طراحی اسکان موقت


در پی فراخوان مسابقه ملی طراحی اسکان موقت و ارسال 88 اثر به دبیرخانه مسابقه، با استعانت از خداوند متعال جلسه هیات داوران مرکب از آقایان دکتر حامد مظاهریان، مهندس مهدی چمران، دکتر بهشید حسینی، مهندس جمشید امامی، دکتر علی عسگری و دکتر هانی منصورنژاد در دانشگاه علم و فرهنگ تشکیل گردید. بعد از بررسی های دقیق و بحث های مفصل، ضمن تشکر از تمامی شرکت کنندگان برای استقبال بالا از مسابقه مذکور به ویژه در این مقطع خاص و بحرانی در موارد زیر اعلام نظر می کند


هیات داوران ضمن تاکید بر دشواری موضوع مسابقه به ویژه از منظر چالش پذیر بودن مواجه با مساله بحران و شرایط زمینه ای آن و با توجه به بضاعت بالای جامعه معماران انتظار دریافت آثار خلاقانه تری را داشت. در نهایت مطابق با معیارهای اعلام شده، آثار دریافتی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند که نتایج به شرح زیر اعلام می گردد

 
medallion.nd.2020.afam.events.150.1000-04

رتبه اول با کد 87

سرگروه: یاسر رحمانیانی
اعضای گروه: حمیرا عسگری – مهدیه غلامی
medallion.nd.2020.afam.events.150.1000-05

رتبه دوم با کد 69

محمد پاسبان
medallion.nd.2020.afam.events.150.1000-06

رتبه سوم با کد 51

سرگروه: شهین فرخی نمرور
اعضای گروه: محمد خیراللهی دهخوار قانی – مهسا شب آهنگ
 

شایستگان تقدیر


لازم به ذکر است در خصوص اصالت آثار برگزیده، مسئولیت بر عهده سرگروه تیم شرکت کننده است و در صورت تشکیک در اصالت و اثبات آن، عنوان و جایزه پس گرفته خواهد شد.

 

برگزار کنندگان

 
 
 
 

درباره جشنواره

رخداد سیل و زلزله در سال های گذشته در ایران خسارات زیادی را بر جای گذاشته است و ابنیه، زیرساخت ها و سکونتگاههای بسیاری ویران شده اند. تامین حجم بالایی از سرپناه موقت در زمان کوتاه و در شرایط مختلف جغرافیایی مسائل فراوانی را هم برای مردم آسیب دیده و هم برای مسئولین ایجاد کرده است. با توجه به مسائل موجود در مرحله اسکان موقت و محدود بودن نمونه هایی که قابل اجرا در شرایط مختلف، زمان کوتاه و تعداد زیاد باشند، کمبود طرح هایی که به گزینه های اجرایی مبدل گشته احساس می شود. این مسابقه در نظر دارد پاسخ های مناسبی در جهت رفع مشکلات گزینه های موجود اسکان موقت برای مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله از میان ایده های معماران و طراحان صنعتی استخراج کرده و به مرحله اجرایی شدن برساند.

اهداف جشنواره

هدف این مسابقه دستیابی به طرح هایی برای سرپناه موقت پس از سوانح طبیعی (سیل و زلزله) می باشد که قابلیت پاسخگویی در شرایط مختلف اقلیمی و جغرافیایی ایران و همچنین تولید انبوه و برپایی در زمان کوتاه را داشته باشد. آنچه در این راستا در نظر گرفته شده است امکان اجرایی بودن طرح ها با توجه به توان و ظرفیت های موجود در کشور می باشد.
  • بهینه بودن از نظر هزینه مصالح مصرفی

  • امکان جمع آوری و برپایی آسان و استفاده مجدد

  • تامین استانداردهای ابعادی برای سکونت با سطح اشغال کمینه (سطح اشغال حداکثر 15 مترمربع)

  • قابلیت تطبیق با شرایط اقلیمی و ایجاد آسایش محیطی (محافظت در مقابل سرما، گرما، باد و نزولات جوی)

  • قابلیت نصب بدون نیاز به تجهیزات پیچیده و نیروی کار متخصص و امکان مشارکت پذیری مردم در برپایی سازه
  •